Λύγισε στο τέλος και Τρίαινα Βούλας – Ιωνικός 1-0

Μετά από ένα πολύ οριακό παιχνίδι και μετά από μια μεγάλη προσπάθεια ο Ιωνικός Νικαίας ηττήθηκε εκτός έδρας από την Τρίαινα Βούλας με 11-10 για τα προημιτελικά των play off ανόδου στην Α1. Ο Ιωνικός Νικαίας είχε τις ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι και άξιζε τη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τρίαινα Βούλας να σκοράρει πρώτη και τον Ιωνικό να ισοφαρίζει. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με την ομάδα από τη Βούλα να εκμεταλλεύεται στο 100% τον παίκτη παραπάνω και να κλείνει την Α’ περίοδο προηγούμενη με 3-2.

Στη Β’ περίοδο, ο Ιωνικός παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο. Αρχικά, ισοφάρισε σε 3-3 εκμεταλλευόμενος τον παίκτη παραπάνω ενώ αργότερα με ένα σερί 1-3, θα ξέφευγε με 4-6. Εκεί ωστόσο, κρίνοντας εκ των υστέρων, κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι. Ο Ιωνικός έφυγε στην κόντρα, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα. Το σουτ όμως που επιχειρήθηκε από κοντινή απόσταση, τράνταξε το δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ήταν η σειρά της Τρίαινας να βγει με αριθμητικό πλεονέκτημα στην κόντρα, σημειώνοντας γκολ, 8’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αντί δηλαδή να γινόταν το 4-7, το σκορ πήγε στο 5-6 όπου και ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι το ίδιο αμφίρροπο με την Τρίαινα να ισοφαρίζει σε 6-6, τον Ιωνικός να παίρνει κεφάλι με 6-7, την Τρίαινα να προσπερνά με 8-7 και τον Ιωνικό να ισοφαρίζει εκ νέου σε 8-8. Και όχι μόνο. Ο τερματοφύλακας Τσαλίκης του Ιωνικού απέκρουσε πέναλτι, στο τελευταίο λεπτό της περιόδου με την ομάδα του Αρσένη Μαρούλη να παίρνει και κεφάλι στο σκορ με 8-9.

Στην τελευταία περίοδο, οι Νικαιώτες ξεκίνησαν ιδανικά και με παίκτη παραπάνω σημείωναν το 8-10. Ωστόσο, κάπου εκεί η κούραση θα έκανε την εμφάνισή της. Η Τρίαινα Βούλας εκμεταλλευόμενη στο απόλυτο της έτσι κι αλλιώς πολλές αποβολές που δέχθηκε ο Ιωνικός, με 3 αναπάντητα γκολ, προσπέρασε για το 11-10. Ο Ιωνικός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, έπεσε όμως πάνω σ’ έναν πολύ καλό τερματοφύλακα. Τελικό σκορ, 11-10.

ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 11-10. Οκτάλεπτα: 3-2, 2-4, 3-3, 3-1. Σκόρερ: Τρίαινα Βούλας: Φλέρος 3, Γεωργικόπουλος 1, Κουτσιαλής 1, Γαβαλάς Σπ. 1, Δούκας 2, Δημακόπουλος 1, Φωτίου 2. Ιωνικός: Γέμελος 2, Μακαντάνης Ι. 2, Μπουργούρης 1, Πρωτοψάλτης 2, Μακαντάνης Ν. 2, Λαδάς 1.

Επόμενος αγώνας: 13/05, 20.45
Πλάτωνας: Ιωνικός – Τρίαινα Βούλας