Ήττα με 10-6 και αποκλεισμός από τα play off

Νίκη μέσα στη Νίκαια, κάνοντας το 2-0, πέτυχε η Τρίαινα Βούλας επί του Ιωνικού, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «4». Κουρασμένη η ομάδα του Αρσένη Μαρούλη, «λύγισε» από την υπερπροσπάθεια της Τετάρτης και από το γεγονός ότι στερήθηκε 3 σημαντικούς αθλητές σε αυτό το δεύτερο παιχνίδι.
Κακός δαίμονας των Νικαιωτών, η ομάδα από τη Βούλα καθώς και πέρσι είχαν σταματήσει την εξίσου επιτυχημένη πορεία στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη περίοδος έμεινε στο στείρο 0-0 με τις δυο ομάδες να προσέχουν πολύ την άμυνά τους.

Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο, είχαμε ανατροπή σκηνικού με τον Ιωνικό να προηγείται με 2-0 και την Τρίαινα να μειώνει αρχικά με πέναλτι σε 2-1 και να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 2-2. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 4-4.

Στην επανάληψη, φάνηκε από νωρίς ότι η Ομάδα έμενε από δυνάμεις. Με το «καλημέρα», ένα γκολ από τα 10μ. έδωσε κεφάλι στην ομάδα της Βούλας και λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν διπλή αποβολή για να ξεφύγουν με 4-6. Ο Ιωνικός μείωσε σε 5-6 για να κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 5-7.

Στην τελευταία περίοδο, φάνηκε ότι η Τρίαινα είχε περισσότερες λύσεις. Το παιχνίδι φάνηκε να γέρνει στη μεριά των φιλοξενούμενων όταν εκτέλεσαν πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ιωνικού ωστόσο στην επαναφορά, ο παίκτης της Βούλας ξανακέρδισε τη μπάλα, κέρδισε νέο πέναλτι και αυτή τη φορά γράφτηκε το 5-8. Ο Ιωνικός μείωσε ωστόσο πέραν τούτου δεν κατόρθωσε να πλησιάσει περαιτέρω, με την Τρίαινα Βούλας να σημειώνει άλλα 2 τέρματα και να κάνει διαχείριση του χρόνου στα τελευταία 2’. Τελικό σκορ, 6-10.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ 6-10. Οκτάλεπτα: 0-0, 4-4, 1-3, 1-3. Σκόρερ: Ιωνικός: Γέμελος 1, Κατρίτσης 1, Φαναριώτογλου 1, Μακαντάνης 2, Λαδάς 1. Τρίαινα Βούλας: Κουτσιαλής 3, Γαβαλάς Σπ., Γαβαλάς Γ. 2, Δούκας 2, Φωτίου 2.

Έτσι λοιπόν, ο Ιωνικός Νικαίας, μέσα στη Νίκαια, Παρασκευή 13 Μαΐου ολοκληρώνει τις φετινές του υποχρεώσεις με την πορεία του να κρίνεται άκρως ικανοποιητική καθώς ο στόχος ήταν η παραμονή. Προσεχώς, θα ακολουθήσει σύντομος απολογισμός αλλά και ανακοινώσεις για τη νέα χρονιά για έναν προγραμματισμό που έχει ξεκινήσει.